İSTANBUL OFF-ROAD KULÜBÜ

Hem motor sporlarını hem de doğayı seven insanları yani off-road’cuları bir araya toplama amacıyla kurulan İstanbul Off-Road Kulübü 27 yıldır 4×4 yarışları, outdoor gezileri, motor sporları eğitimleri düzenlemektedir. 1993 yılından beri Türkiye’de off-road sporunun gelişimi ve tanınması için yeni projeler üretiminde lokomotif görevi üstlenmektedir.

İSOFF, Off-Road’u, sadece çamur ve araç sporu olarak değil, bakir doğayı keşfedebilmek ve onunla mücadele edebilmek için gereken iki nokta arasındaki mesafeyi kat etmenin bir aracı, sayıca değil ekip olarak güçlü, rekabetçi değil mücadeleci, macera yaşamayı seven insanların oluşturduğu bir takım sporu haline getirmek üzere hizmetlerine devam etmektedir.

Kuruluşundan bugüne yüzlerce Off-Road organizasyonu ve etkinlikleri düzenleyen İSOFF, 1993 yılında kurulmuş Türkiye’nin ilk off-road kulübüdür.

kubilay tüfekçi

yÖNETİM kURULU bAŞKANI

BİZİM HİKAYEMİZ

KULÜP GEÇMİŞİ

1993

Kulübümüzün Kuruluşu

Ülkemizde 1988 yılından 1993 yılına dek 4x4 Off-Road organizasyonları ve yarışları üstünkörü, düzensiz ve uzun aralıklarla yapılıyordu. Ülkemizde bir çok Off-Road ilgilisi, tutkulusu ve meraklısı bulunmasına rağmen organize olunamıyor, etkinliklerde süreklilik sağlanamıyor ve düzenli etkinlik çalışmaları yapılamıyordu. Bu düzensizliği ortadan kaldırmak, Off-Road kültürünün ülkemizde gelişimini tamamlamak, Off-Road tutkunlarını bir araya getirmek, uluslararası organizasyonlarda ülkemizi temsil etmek ve Off-Road sporunun tüm Türkiye'de yaygınlaşması amacıyla İstanbul Off-Road Kulübümüzü 1993 yılında kurduk. Aynı zamanda bu girişimimiz dolasıyla İstanbul Off-Road Kulübü (İSOFF) Türkiye'nin ilk Off-Road sporları kulübü ünvanına sahip olmuştur.

1994

İlk 4x4 Yarış Takvimimizi Oluşturduk

A set of Crossed Pistons were added to the small skull. This time the design was embroidered on black western style shirts with white piping.
The Skull and Crossed Pistons were redesigned, making them much larger with more detail.
The AMA (American Motorcycle Association) that supervises all official races in the USA, banned the word Outlaws from all race clothing. Club members who raced adapted and wore an “OMC” on their outfits till 1963.
The Outlaws became the first true 1%er Club east of the Mississippi.
On the 4th of July, the “Gipsy Outlaws” from Milwaukee became the second chapter to join the club. 

 

1965

The first chapter outside the USA

In July, 1967, the “Outlaws” National President and a few more members went down from Chicago, and sanctioned the first chapter in Florida.
“God forgives, Outlaws don't“ became the club's motto.
The first chapter outside the USA was formed in Canada. The “Satan's Choice” became “Outlaws”.
For the first time a member not belonging to the Mother chapter became “National President”.
The abbreviation “MC” was added to the backpatch.
France became the first European chapter.
Formerly independent, the “Australian Outlaws” joined the AOA. The “MC 44” from France became a chapter. The bottom rocker on their backpatch read “Europe”.

1995

The Chicago chapter had grown

The Chicago chapter had grown and is split into three groups: the Mother Chapter (Southside), Westside and Northside. Norway became the second European chapter.
The Belgian “Outlaws MC”, already existing independently for 25 years, became a member of the AOA.
14 chapters of the English and welsh “Outlaws MC“, until then an independent MC, joined the AOA. Later that year Norway was added as the first Scandinavian chapter.
With new chapters in Ireland and Jersey, a country off the English coast, the club began to expand. In Germany the “Ghost Riders MC” joined the AOA.


2002

Original Mustang Shop Tour

The first Asian chapter was established in Thailand and Sweden became the second Scandinavian chapter.
Germany started the first official Support MC of the AOA Nation. The new “Black Pistons MC” soon appeared in other countries: the USA, Canada, Great Britain, Poland and Norway for starters. The AOA expanded again, this time with new chapters in Italy and Poland.
The “Outlaws MC” had grown to hold a presence in 19 states of the USA. The French “MC Drome” came over and joined the AOA.
At the end of 2004, the AOA started its first prospective chapter in Russia.


2005

The Outlaws MC World

The Outlaws MC World celebrated its 70th Anniversary as a Motorcycle Club and the 40th Anniversary as the AOA. In June Charlie landed in Russia, as the chapter received full membership Status.
The end of 2006 marked the AOA starting its first chapter in Japan.
Asia grew again, with the first chapter in Philippines starting in March.
The A.O.A. starts a chapter in Spain, in January.
The A.O.A. starts a chapter in Serbia and Austria.
The A.O.A. starts a chapter in Switzerland and Czechia.
Biking & Brotherhood since 1935. The Outlaws MC World celebrate 2015 the 80th Anniversary as a Motorcycle Club and 50th Anniversary as the AOA (Outlaws Nation)


27 yıllık tarih

Türkiye'nin ilk
OFF-ROAD Kulübü

Yarışlar dışında her sene Türkiye’nin farklı yerlerine ekspedisyonlar düzenledik. Kaçkarlar, Toroslar, Batı Ege, İç Anadolu’da o zaman dek gidilmemiş parkurlar üzerinde konvoy halinde ilerledik. Tuzgölünde, Konya çölünde, Toroslar arasında daha tekerlek izi olmayan kanyonlarda yol aldık. Hafta sonları İstanbul çevresinde kamplara kaçtık. Günübirlik off-road gezileri yaptık.

İlk başladığımızda etrafımızda kimse yoktu. Şimdi tüm Türkiye’de 20 off-road kulübü var ve bu sayı giderek artıyor. Off-road kulüplerindeki, yarışlarındaki, seyircisindeki artış, ilk kuruluş amacımız doğrultusunda doğru işler yaptığımızı gösteriyor.
Daha hala başındayız, henüz 27 yaşındayız ve yeni projelerle yola devam ediyoruz.

Bize Katılın

Ailemizin bir
Parçası Olun

CLOSE
Add to cart