KENAN ÇARPIŞANTÜRK 2021 İSOFF CHALLENGE 

Yeni yarışçılar Yeni heyecanlar

 

İstanbul Off-Road Kulübü’nün sevilen yarışçı üyesi Kenan Çarpışantürk’ü anmak için bu yıl onun adı ile düzenlenen İSOFF Challenge yarışlarının ikinci ayağı, 5 Eylül Pazar günü  Çiftalan’da koşuldu. Yarış adına layık olacak şekilde, yeni meydan okumalar ve ikili rekabetlerle renklendi. Usta yarışçılar harika bir performans sergilediler ve yeni yetişen yarışçılar eskilerin arasından sıyrılıp kürsüye uzandılar. 

 

Yarışlara yeni başlangıç yapan İSOFF üyeleri kadar, babalarının izinden giden genç yarışçılar, bundan böyle kürsüde farklı farklı yüzler göreceğimizi gösterdiler. Babası Erkan Birinci’nin ardından yarış kariyerine hızla giren Yağız Birinci ve yine tanınan yarışçılardan Ali Doğaner’in oğlu Derin Doğaner bu yarışta start alan genç pilotlar arasındaydı.

 

21 kayıtın yapıldığı yarışta 2 ekibin sağlık sorunları nedeni ile katılamaması yüzünden 19 ekip starta hazırlandı.

 

Yarışın ilk taklası, daha start almadan gerçekleşti. İlk Challenge yarışında da takla atan Abdullah Turgut, Can-Am X3’ünü servis alanına sokmadan önce bir denemek isterken takla attı. Araç hızla düzeltilip servis alanına sokuldu.

 

Seeding turlarında ise başka bir şanssızlık meydana geldi. Can-Am X3 ile start alan Yağız Birinci-Mert Ünal ekibi, Start yerlerini belirleyecek Sıralama turunda aks keserek yarış dışı kaldı.

 

Sıralama turlarında en iyi zamanı üç Can-Am X3’lü ekip yaptı. 4:01 ile Ali Çetin-Ayşe Çetin, 4:05 ile Abdullah Turgut-Armağan Altun ve 4:12 ile Derin Doğaner- Ali Doğaner.

 

Yarışın ilk turunda Start takının önünde 18 ekip sıralandı. 4,7 kilometrelik etap Start düzlüğünün ardından dik bir uçma rampası ile başlayıp, sıralı kasisler, dik uzun rampa inişleri, dar virajlar ve hem hıza hem de araçların birbirini geçmesine izin veren uzun düzlükler içeriyordu. İlk etap 10 tur olarak koşulacak ve en iyi zamanı yapan 16 ekip yarışın ikinci turunda start almaya hak kazanacaklardı.

 

Yeşil bayrağın sallanması ile 18 ekip aynı anda start aldı. Daha ilk düzlükte Abdullah Turgut-Armağan Altun/Can-Am X3, Kubilay Tüfekçi-Nihat Keskin/DeToro 6000 ve Derin Doğaner-Ali Doğaner/Can-Am X3 diğer yarışçıların arasından sıyrılarak başa yerleştiler. Yarış sürerken 5. Kulenin yakınlarındaki dik rampada Ali Çetin-Ayşe Çetin/Can-Am X3, Ali Gökhan Yazıcı-Alparslan Yüksel/Pajero 3500 ve Yusuf Öztürk-Eren Ahıskalıoğlu/Subaru 2000 Turbo mekanik arızalar nedeni ile kaldılar. Kendi imkanları ile hareket edemeyen ekipler yarış dışı kaldılar.

 

Kayalık ve düzensiz zemin birçok ekibin lastik sorunu yaşamasına neden oldu. Bazı ekipler aynı etap içinde iki kez lastik patlattılar. Aziz Görkan-Göksel Günaydın/Isuzu 2800, Cihangir Aydın-Tolga Ak/Jeep 4.0 ve Abdullah Turgut- Armağan Altun lastik patlatıp yarış sürerken servise girmek zorunda kaldılar. Abdullah Turgut’un servis ekibi olağanüstü bir hızla lastik değişimini gerçekleştirince ekip kaybettiği zamana rağmen hızla yarışa dönüp etabı ikinci en iyi derece ile tamamladı.

 

Birinci Eleme Turunun unutulmayacak görüntülerinden biri Abdullah Turgut ekibinin Start takına çarpması oldu. Tak hasar görünce yarış kırmızı bayrakla durduruldu.

 

Birinci Eleme turunun sonunda en iyi zamanı Derin Doğaner-Ali Doğaner yaptı. Onu Abdullah Turgut-Armağan Altun ve Kubilay Tüfekçi-Nihat Keskin takip etti. 

 

Abdullah Turgut-Armağan Altun ekibi ilk turun ardından lastiklerinin uygun olmadığını gördüler. Sıralama turunda yarış dışı kalan Yağız Birinci Off-road’cu dayanışmasının güzel bir örneği olarak kendi aracının lastiklerini rakip ekibe verdi.

 

İkinci Eleme turunda 13 ekip start aldı. 8 tur olarak koşulan etapta heyecan dozu giderek artmaya başladı. Selçuk Şahin-Harun Akbaş/Jeep 5200 diferansiyel sorunu ile kaldılar. Adnan Ofluoğlu-Evren Kahraman/Mercedes 5500 tandır kolu kırılınca yarış dışı kaldılar. Yarışı önde götüren ekiplerden biri olan Kubilay Tüfekçi-Nihat Keskin talihsiz bir şekilde yarış dışı kaldılar. Kanala düşüp stop eden araçlarını çalıştıramayınca yarışa devam edemediler. Bu turda en muhteşem görüntü, 1300 motor Suzuki ile yarışan Berk İşeri-Hayrı Tonoğlu ekibinin düzlükte Mitsubishi 2.5 ile yarışan Mehmet Tüfekçioğlu-Uğur tepe ekibini geçmesi oldu. 

 

İkinci Eleme Turu sonunda 10 ekip finiş gördü. En iyi zamanları birer saniye ara ile Derin Doğaner-Ali Doğaner, Abdullah Turgut-Armağan Altun ve Burak Ayvaz-Semih Noyan yaptı.

 

Final Turunda 8 ekip start aldı. Yarış seyretmesi çok heyecan veren ikili mücadelelerle geçti. Yarışı önde götüren 3 ekip, Burak Ayvaz-Semih Noyan, Abdullah Turgut-Armağan Altun ve Derin Doğaner-Ali Doğaner Start düzlüğü üzerinde çok güzel geçişler sergilediler. Arada ufak dokunuşlar heyecanın daha da artmasına neden oldu. Damalı bayrağı ile gören Abdullah Turgut-Armağan Altun oldu. Burak Ayvaz-Semih Noyan ile çekişen Derin Doğaner-Ali Doğaner ikinci sırada geliyordu, ancak rakiplerinin yeri konusunda yanlış bir değerlendirme yapıp güvende olduklarını düşünüp hız kesince, hemen arkadan gelen Burak Ayvaz-Semih Noyan tarafından düzlükte geçildiler ve ikinciliği kaçırdılar. 

 

Yarışın son muhteşem görüntüsü finişe 100 metre kala gerçekleşti. Toyota 5.7 ile yarışan Devrim Öztürk-İsmail Koçali, DeToro 6200 ile yarışan Tarık Gökbay-Selçuk Dayangaç ekibini son 1saniyelerde geçip dördüncü olarak damalı bayrağı gördü.

 

Ödül töreninde artan fırtına ve rüzgâra rağmen yüksek bir katılımla yapıldı. İlk üçe giren ekiplere kupalarını yarış ve Federasyon görevlileri takdim etti.

 

 

 

GENEL KLASMAN SIRALAMA

 

Sıralama         Ekip                                                     Sınıf     Araç                             Kapı No

1                      Abdullah Turgut-Armağan Altun          SSV      Can-Am X3                  53

2                      Burak Ayvaz-Semih Noyan                  S4        DeToro 5700                403

3                      Derin Doğaner-Ali Doğaner                 SSV      Can-AM X3                  54

 

SINIFLAR

SSV

Sıralama         Ekip                                                     Sınıf     Araç                             Kapı No

1                      Abdullah Turgut-Armağan Altun          SSV      Can-Am X3                  53

2                      Derin Doğaner-Ali Doğaner                 SSV      Can-AM X3                  54

 

S4

Sıralama         Ekip                                                     Sınıf     Araç                             Kapı No

1                      Burak Ayvaz-Semih Noyan                  S4        DeToro 5700               403

2                      Devrim Öztürk-İsmail Koçali                 S4        Toyota 5.7                   407

3                      Tarık Gökbay-Selçuk Dayangaç           S4        DeToro 6200               402

 

S3

Sıralama         Ekip                                                     Sınıf     Araç                             Kapı No

1                      Bener Baş-Yavuz Türkmen                  S3        Toyota 2.5 Dizel          302

2                      Mehmet Tüfekçioğlu-Uğur Tepe          S3        Mitsubishi 2.5 Dizel    304

 

S1

Sıralama         Ekip                                                     Sınıf     Araç                             Kapı No

1                      Berk İşeri-Hayri Tonoğlu                      S1        Suzuki 1300                 101

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir