Bilgilendirme
İstanbul Off Road Kulübü (İSOFF) olarak 28-31 Ekim 2021 tarihleri arasında Çanakkale’nin eşşiz doğal güzellikleri içinde düzenlediğimiz BajaTroia Turkey 2021 yarışlarına katılan tüm yarışçı ekiplere, günlerce çalışan, uykusuz kalan, katkı sunan İSOFF üyelerimiz ve gönüllü dostlarımıza, yarışımıza sponsor olan ve desteklerini esirgemeyen kurum ve kuruluşlara sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
Yarışçı ekipleri ve seyircilerimizin can güvenliklerinin sağlanması bakımından, üstün güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen BajaTroia Turkey 2021 yarışımızda 213 kapı numaralı yarışçı Komiserler Kurulu kararıyla ihraç edilmiş, konu ile ilgili olarak sosyal medyada kulübümüz aleyhine paylaşımlar yapılmıştır.
Yarışçının ihracına sebep olan olaylar ve yaşanan sürecin, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklanması zorunluluğu doğmuştur.
213 kapı numaralı yarış aracının co-pilotu, Tosfed Güvenlik Kurallarına aykırı bir şekilde tulum üzerine yanıcı malzemeden mamül polar giymiş, durum tespit edilmiş, güvenlik kurallarına aykırılık oluşturan bu durum nedeniyle, Yarışma Direktörü tarafından yarışçıya para cezası verilmiştir.
213 Kapı Numaralı yarışçı, para cezasına usulüne uygun bir şekilde itiraz etmek hakkına sahip olduğu halde;
Yüklenen ceza bedelini Yarış Direktörünün kıyafetine sıkıştışmaya çalışmış, Direktörün engel olması sonucu bunu başaramamış, Yarışma Komiserleri, gözlemciler ve başka yarışmacıların gözleri önünde, ceza bedeli olan miktarı direktörün yüzüne fırlatmak suretiyle (“Al bu parayla kendine yeni bir fotoğraf makinesi satın al, daha iyi çekersin.”) demiştir.
Herhangi bir yarışçının Yarışma Direktörüne karşı olan bu tarz davranışının, sebebi her ne olursa olsun, kabul edilebilir veya toleransla karşılanabilir yanı bulunmamaktadır.
Tüm bunlara rağmen, Yarışma Direktörü tarafından, yarışçıya karşı herhangi bir karşı eylemde bulunulmamış, yarışçı bulunduğu ortamdan uzaklaştırılmıştır.
Yaşanan bu üzücü olayın ardından TOSFED Komiserler Kurulu konuyu ele almış, söz konusu yarışmacının yarıştan ihracına, yapılan itirazın ise reddine karar verilmiştir.
Tamamen söz konusu yarışçının sportmenlik dışı eylemlerinin neticesi olarak TOSFED Komiserler Kurulunca verilen İhraç Kararının devamında bir disiplin sürecinin de gelmesi muhtemeldir.
İSOFF Yönetim Kurulu olarak, kulübümüzün doğrudan dahli olmayan bir süreçten haksız bir mağduriyet yaratılarak sempati kazanılmaya ve emeklerimizin değersizleştirilmeye çalışılmasına müsaade etmeyeceğimizi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.
İstanbul Off Road Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
lKubilay Tüfekçi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir